CZ
+420 777 869 867

Druhy dřeva pro schodiště

Dřevo je pevný, trvanlivý a především obnovitelný materiál. Není nic univerzálnějšího ani ekologičtějšího. Nabídka zahrnuje široký sortiment – od levných měkkých druhů přes polotvrdé až po tvrdé druhy vhodné pro hodnotnější výrobky, včetně vícevrstvých lepených desek.

K výrobě našich schodišť používáme především tvrdší druhy dřeva, jako jsou buk, dub, jasan, javor nebo ořešák. Tyto materiály kombinujeme s vysoce kvalitní povrchovou úpravou za použití ekologicky šetrných materiálů a postupů.

Suky a vzhled dřeva

Suky mohou dodat materiálu zajímavé akcenty. Bez ohledu na zvolenou dřevinu by dřevo použité na schodiště mělo být „zdravé“ a nesmí obsahovat žádné pevnostní vady. Drobné suky, a v případě měkkého dřeva i větší, nejsou překážkou – naopak, suky jsou jednou z nejpevnějších částí masivního dřeva a spolu s pečlivým tříděním vytvářejí osobitý vzhled.

Průběžné nebo podélně spojené lamely

Ušlechtilá dřeva a dekory přispívají k vytvoření teplého a elegantního prostředí. Pro harmonický vzhled si můžete vybrat z našich nabízených druhů dřeva a povrchových úprav. Spárovky používané na výrobu schodišť mohou být buď s průběžnými lamelami (tzv. průběh), nebo s délkově napojovanými lamelami (tzv. cink), které vytvářejí parketový vzor.

Nechte se inspirovat.

Průběžné nebo podélně spojené lamely

Schody z domácích dřevin

Akát

Akát je kruhovitě pórovitá jádrová dřevina, letní cévy jsou roztroušené. Běl je úzká (asi 10-30 mm) světle žlutá až nazelenalá, jádro je žlutozelené hnědé, tmavne. Velice trvanlivá dřevina hodící se i pro venkovní použití. Nevýhodou je však náročný proces sušení a tvarová nestálost. Časem se mohou objevit praskliny nebo mohou v ploše vystupovat jednotlivé lamely.  Z tohoto důvodu se k výrobě schodišť používá Akát pařený cink. Hydrotermická úprava dodává dřevu jednotící čokoládově hnědou barvu a částečně eliminuje popsané vlastnosti.

Tloušťka lepených desek je 39 a 49 mm nebo spárovka cink o tloušťce 39 mm.

Biodeska

Velkoplošná třívrstvá smrková deska se dvěma rovnoběžnými vrchními vrstvami a jednou středovou vrstvou, která má kolmý průběh vláken k průběhu vláken vrchních vrstev. Každá vrstva je tvořena lamelami z masivního rostlého dřeva. Lamely v každé vrstvě jsou vzájemně lepeny a vrstvy jsou poté slepeny plošně mezi sebou vodovzdorným lepidlem. Biodeska je přírodní produkt vyráběný za dodržování přísných ekologických předpisů.

Pro výrobu provizorních schodů je používána síla 27 mm.

Borovice

Pro borovici je charakteristický znatelně odlišný růst letokruhů na jaře a v létě s různou tvrdostí. Tyto vizuální rozdíly ve vzhledu působí velmi dekorativně. Běl je nažloutlá až červenobílá, jádrové dřevo časem tmavne a získává načervenalou barvu. Větší zdravé suky podtrhují přírodní charakter materiálu.

Pro výrobu schodišť se používají průběžné lepené desky o tloušťce 39 a 49 mm.

Bříza

Dřevo břízy má žlutobílou, hnědou až červenobílou barvu a poměrně nevýrazné letokruhy. Pro břízu charakteristické nahnědlé „požerky“ (malé tenké nepravidelné čáry nebo tečky) nejsou vadou.

Pro výrobu schodišť se používá spárovka s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka cink o tloušťce 39 mm.

Buk

Bukové dřevo má načervenale žlutou až načervenale hnědou barvu s lehce patrnými rozdíly mezi jarními a letními přírůstky letokruhů. Je charakteristické výskytem jemných tmavě hnědých, velmi tenkých krátkých čárek – dřeňových paprsků. Nepravé jádrové dřevo má hnědou barvu. Používá se přírodní buk bez jádrového dřeva, pařený buk nebo jádrový buk tzv. „country“. Pařením buk získává více narůžovělou barvu a uvolněním vnitřních pnutí též lepší tvarovou stálost.

Pro výrobu schodišť se používá spárovka s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka cink o tloušťce 39 a 49 mm.

Dub

Dub je jádrová, kruhovitě pórovitá dřevina s výraznými póry a nažloutle bílou vrstvou bělí o mocnosti 20-50 mm. Světle až žlutohnědé jádrové dřevo působením světla tmavne. Kromě běžné dubové spárovky výhradně z jádra se používá tzv. dub country s malým procentem bělového dřeva a tmavými skvrnami (pouze cink).

Pro výrobu schodišť se používá spárovka s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka cink o tloušťce 39 a 49 mm.

Hevea

Latinsky Hevea brasiliensis, též malajský dub je vlastně kaučukovník. Pěstuje se primárně jako přírodní zdroj kaučuku, poté poskytuje lehké a tvrdé dřevo, při kácení bělavě žluté a časem směřuje k bledě krémové barvě, často s růžovým nádechem. Patrné jsou póry rovnoměrně rozmístěné v celém objemu dřeva.

Spárovka z Hevey je pouze v cinku, tloušťky 39 mm. Původ dřeva Vietnam.

Jasan

Jasan je jádrová, kruhovitě pórovitá dřevina s výraznými viditelnými póry. Bělové dřevo je široké a světlé, jádrové dřevo je nažloutlé až načervenale bílé, později hnědé.

Spárovky s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm se používají na výrobu schodů a jsou k dispozici také jako jasan s jádrovým dřevem nebo spárovka cink o tloušťce 39 a 49 mm.

Javor

Javorové dřevo má nažloutlou až bílou barvu, patří k domácím nejsvětlejším. Někdy jsou viditelné dřeňové paprsky (světle hnědé linie buněk probíhající napříč letokruhům se zásobní funkcí. Díky tomu je jeho textura a kresba v některých místech překvapující a neopakovatelná. Dřevo javoru trpí na nahodilý výskyt drobných barevných růstových anomálií.

Pro výrobu schodišť se používá spárovka s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka cink o tloušťce 39 mm.

Modřín

Modřín je jehličnatá polotvrdá jádrová dřevina. Má poměrně úzké letokruhy s viditelným rozdílem jarního a letního přírůstku, rozdílné tvrdosti. Díky značnému nasycení pryskyřicí poskytuje pevné a v exteriéru trvanlivé dřevo. Běl nažloutle bílá až načervenale bílá 10- 30 mm široká. Jádrové dřevo je pak okrové až tmavě červenohnědé, časem tmavne. Vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků.

Na výrobu schodišť se používají spárovky s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm.

Ořešák černý pařený

Dřevo ořešáku se vyznačuje roztroušenými, drobnými, viditelnými póry, hnědou až červenobílou bělí a jádrem s pruhy, jejichž barva se pohybuje od žlutohnědé přes tmavě hnědou až po černohnědou. Dřevo se používá v přírodní podobě nebo pařené. Napařováním dochází ke změně zbarvení – běl se stává světle hnědou, zatímco jádrové dřevo získává jednotnou tmavě hnědou barvu.

Pro výrobu schodišť se používá spárovka s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka cink o tloušťce 39 mm.

Smrk

Smrk je druh dřeva s výraznou kresbou způsobenou různě zbarvenými letokruhy na jaře a v létě a s výrazně rozdílnou tvrdostí. Dřevo má žlutavou až červenobílou barvu. Působením UV záření rychle tmavne do tmavě žlutých až okrových odstínů. Smrkové dřevo je nejměkčí z našeho portfolia.

Pro výrobu schodů se používají průběžné spárovky o tloušťce 39 a 49 mm a také rustikálnější průběžná spárovka 39mm - šířka lamel ca 42 mm, bodové tmavé suky a občasné zdravé suky jsou povoleny.